МЕТОДИКА ВРАХУВАННЯ ПОХИБОК ПРИЦІЛУ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЖИВУЧОСТІ БОЙОВОЇ МАШИНИ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.69(1).2025.331801Ключові слова:
бойова машина, живучість, комп'ютерно-інтегрований прицільний пристрій, паралактична похибка, лінія візуванняАнотація
Стаття присвячена підвищенню надійності та точності прицілювання озброєння, встановленого на борту бойової машини та оснащеного автоматизованими засобами обчислення положення прицільної марки, що формується з використанням колімаційного прицілу. Для забезпечення надійності конструкція прицілу має бути максимально простою і не містити складних об’єктивів. Найкращими варіантами в такій ситуації є використання об’єктивів на базі дублетів або товстої одиночної лінзи. При цьому відомі способи стрільби бойової машини не враховують того факту, що комп'ютерно-інтегрованому колімаційному прицільному пристрою притаманні похибки формування лінії візування, обумовлені остаточними абераціями об’єктиву. Це призводить до того, що при довільному положенні ока в межах вихідної зіниці прицільного пристрою в процесі спостереження прицільної мітки на кутах візування її колімоване зображення змінює кутове положення відносно віддаленої цілі. В типових умовах роботи на дальності 1000 м промах може досягати 10 м.
Метою роботи є розроблення алгоритмів врахування паралактичних похибок, які виникають в коліматорних прицілах на базі об’єктиву-дублету або товстої одиночної лінзи при обчисленні положення лінії візування. Показані особливості формування зображень в прицілі і джерела виникнення паралаксу. На основі теорії формування зображення в таких оптичних системах запропоновано два варіанти виключення похибок прицілювання. Перший варіант передбачає формування в полі зору оператора зображення миттєвого поля зору оптичної системи у вигляді кола діаметром, розрахованим за розробленою методикою. За другим варіантом конструкція прицілу має передбачати примусове розміщення центру зіниці ока оператора в розрахованій безабераційній точці. Обидва рішення дозволяють повністю усунути паралактичну похибку прицілювання.
Посилання
Combat vehicles. The Brithish Army. Режим доступу: https://www.army.mod.uk/learn-and-explore/equipment/combat-vehicles
Lynx – The New-gen Combat Vehicle. Режим доступу: https://www.rheinmetall.com/en/products/tracked-vehicles/tracked-armoured-vehicles/lynx-infantry-fighting-vehicle
Daley, S. What is a drone? Built In. https://builtin.com/drones.
Grigore, Laurențiu & Cristescu, Cristian. The Use of Drones in Tactical Military Operations in the Integrated and Cybernetic Battlefield, Land Forces Academy Review. 29. 269-273, 2024. https://doi.org/10.2478/raft-2024-0029.
Kunertova, D. The war in Ukraine shows the game-changing effect of drones depends on the game. Bulletin of the Atomic Scientists, 79(2), 95–102, 2023. https://doi.org/10.1080/00963402.2023.2178180
Andersson, Kent. Key requirements in the procurement of future low observable combat vehicles: A European perspective. Systems Engineering. 21, 2017. https://doi.org/10.1002/sys.21410.
Bahan V. R., Kostyuk V. V., Kuprinenko O. M. ta in., Naukovo-metodychnyy pidkhid vyznachennya stupenya nebezpeky povitryanoyi tsili rozrakhunkom boyovoyi mashyny z turelʹnoyu kulemetnoyu ustanovkoyu, Zbirnyk naukovykh pratsʹ DNDI VS OVT, vyp. 3(21), s. 14-22, 2024. https://doi.org/10.37701/dndivsovt.21.2024.02. (in Ukrainian)
Senatorov V. M., Hurnovych A. V., Melʹnyk B. O. ta in., Zastosuvannya striletsʹkoyi zbroyi dlya znyshchennya drona-kamikadze «Shakhed-136», Nauka i oborona, №4, s. 41-47, 2023. https://doi.org/10.33099/2618-1614-2023-23-4-41-47.
(in Ukrainian)
V. I. Mykytenko , V. M. Senatorov, O.D. Melʹnyk , Optychni systemy nazemnykh robotyzovanykh kompleksiv. Monohrafiya. Kyyiv: Interservis, 2023. 132 p. ISBN 978-966-999-313-7 (in Ukrainian)
R. Kingslake, R. B. Johnson Lens Design Fundamentals Second Edition Elsevier Inc. 2010. ISBN: 978-0-12-374301-5
I. H. Chyzh, Teoriya optychnykh system: pidruchnyk. Kyyiv: Vyd-vo «Politekhnika», 2021. 426 p. (in Ukrainian)
V. N. Senatorov , Povysheniye tochnosti uglovogo zerkala v prostranstvennom izobrazhenii, Optiko-mekhanicheskaya promyshlennost', no 5, pp. 60-61, 1988. (in Russian)
N. V. Senatorov , V. I. Mikitenko , Sopostavitel'nyy analiz opticheskikh skhem kollimatornykh pritselov, Artilleriyskoye i strelkovoye vooruzheniye: Mezhdunarodnyy nauchno-tekhnicheskiy sbornik, vyp. 7, pp.11-19, 2003.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 В.Р. Баган , В.І. Микитенко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.