ПРОЄКТУВАННЯ ОПТИКО¬-МЕХАНІЧНОЇ СИСТЕМИ «ХОЛОДНОГО» ПРИСТРІЛЮВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.69(1).2025.331794Ключові слова:
бойовий робот (БР), система «холодного» пристрілювання, похибки оптико-механічної системи, компенсація похибок шляхом юстуванняАнотація
Розвиток озброєння в Україні пов’язаний з використанням дистанційно керованих засобів враження супротивника. До таких засобів відносяться, наприклад, безпілотні літальні апарати та бойові роботи (БР), які використовуються при виконанні розвідувальних, інженерних, бойових і тилових задач. Більшість з цих дистанційно керованих БР оснащене телевізійними і тепловізійними прицілами, телевізійними камерами і лазерними далекомірами для забезпечення заданих показників їхнього призначення. В зв’язку з цим постає питання побудови пристроїв «холодного» пристрілювання, за допомогою яких можна пристрілювати приціли для різних типів БР з різною базою між прицілом і зброєю. В статті розглядаються питання побудови найбільш перспективної системи «холодного» пристрілювання на базі коліматора і дзеркальних пента-відбивачів. Проведено аналіз можливих похибок системи пов’язаних з розфокусуванням і паралактичною похибкою наведення коліматорного вузла. З використанням матричного метода визначено вплив похибки базування пента-відбивача на положення площини зображення імітатора цілі коліматора по відношенню до прицільної марки системи наведення зброї. Отримані аналітичні співвідношення, які дають можливість запропонувати методи усунення цих похибок шляхом юстування системи «холодного» пристрілювання при використанні спеціального обладнання. Розглянута в статті система «холодного» пристрілювання може бути використана для дистанційно керованих БР, що працюють у видимому і інфрачервоному діапазонах завдяки використанню дзеркальної оптики. Важливо і те, що система дозволяє налагоджувати БР з зміною в широких межах відстані між стволом зброї БР і віссю прицілу. Робота може бути корисною для фахівців, що працюють в галузі проєктування і експлуатації БР.
Посилання
О. Kucherenko, M. Senatorov. Single-lens collimator sighting device. Journal of Optical Technology, vol.64, p.1034--1035,1997.
Opticoelectron. Presentation 2019 [Electronic resource]. - Access mode: https://www.opticoel.com/wp-content/uploads/2019/10/Opticoelectron-2019-Presentation V3.pdf.
V. Mikitenko, M. Senatorov, “Modernization of aviation shooting sight by integrating information channels”, Bulletin of NTUU “KPI”. Series of Instrumentation, Issue 40, pp. 86 - 93, 2010. (in Ukrainian)
O. Kucherenko, E. Boykova. “On the inconsistency of the sighting and localization axes of the laser rangefinder sight”, Bulletin of NTUU “KPI”. Series of Instrumen Making, Issue 33, pp. 48 - 54, 2007. (in Ukrainian)
M. Senatorov, A. Dovgopolyi, A. Gurnovich, et al. “Cold” sighting of optical sights of combat robotic complexes. Arms and Military Equipment: Scientific and Technical Journal, Kyiv: Central Research Institute of the Air Defense Forces of Ukraine, No. 3(19), pp. 47-51, 2018. (in Ukrainian)
Cold firing tubes TCP, TCP-1. [Electronic resource]. - Access mode: httpsp://hotopribor.ck/ua/products/defense/prylady_control/thp-1. 05/09/2024. рdf.
Laser bore sight. US Patent No. 5787631A, IPC F41G, 33/02, 2014.
Cold-fire cartridges. [Electronic resource]. - Access mode: https://pricel.in.ua/hunt-and-weapons/ boresight-weapons. 02/04/2018. рdf.
Device for “cold” shooting BSA GUNS BS 30. [Electronic resource]. - Access mode: httpsp:// activmarket.com.ua/ catalog/oruzhie-tyuning/xolodnaya-prostrelka/ ustroystvo-dlya-xolodnoy-pristrelki-bsa-guns-bs30-v-kejse.html. 02/04/2018. (in Ukrainian)
A device for “cold” sighting of an optoelectronic sight. Patent for utility model of Ukraine No. U127980. Bulletin No. 16, 2019. (in Ukrainian)
O. Kucherenko. Calculation and design of optical devices. Part 1: “Principles of design and accuracy of optical devices” [Online]. "Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute. 2018. 158 pp. [Online]. Access mode: https://ela.kpi.ua/handle/123456789/24398. (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. К. Кучеренко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.