ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ХАРАКТЕРИСТИК ПЕРЕТВОРЮВАННЯ ОПТИКО-ЕЛЕКТРОННИМ МОДУЛЕМ СИСТЕМИ АВТОМАТИЧНОГО КОНТРОЛЮ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.65(1).2023.283451Ключові слова:
перетворювач, сигнал, опір, фоторезисторАнотація
Імітатори датчиків стану середовища використовуються для налаштування та контролю працездатності систем автоматичного керування технічними процесами. У ряді випадків в якості імітатора потенціометричних датчиків зручно використовувати перетворювач напруга-опір з оптико-електронним вихідним модулем на основі керованого фоторезистора.
Розроблено оптико-електронний перетворювач напруги в опір, що має гальванічну розв'язку виходу і лінійну характеристику в заданому діапазоні зміни вихідного опору. Розроблений перетворювач дозволяє довільно задавати кутовий та вільний коєфіцієнти лінійного рівняння, що описує функцію відгуку перетворювача, та коректно імітувати роботу потенціометричного датчика стану контрольованого параметра. Розроблено та виготовлено діючий макет перетворювача, проведено експериментальне визначення його функції відгуку для різних значень вільного коєфіцієнта, напруги живлення та різних варіантів схемотехнічного виконання оптико-електронного модуля.
Принцип дії перетворювача ґрунтується на зміні опору фоторезисторів під впливом оптичного випромінювання, що йде від керованого джерела. Макет перетворювача складається з оптичного та електронного блоків. В оптичному блоці встановлені джерело оптичного випромінювання та два одночасно спрямовані на нього фоторезистори. Сигнал з одного фоторезистора є вихідним, а сигнал з другого фоторезистора аналізується схемою керування, яка через регулятор яскравості синхронно змінює освітленість на світлочутливих ділянках фоторезисторів відповідно до рівня напруги керуючого та коригуючого сигналів. Експериментально визначена функція відгуку перетворювача на початковій ділянці має нелінійність у зоні низьких вхідних напруг, що визначається, насамперед, обмеженням яскравості світіння лампи та залежить від схеми її вмикання. Зона нелінійності в досліджуваному перетворювачі може бути суттєво зменшена внаслідок збільшення величини напруги живлення. У межах заданого діапазону зміни вихідного опору прямолінійної ділянки функції відгуку, вихідний опір перетворювача лінійно пов'язаний з величиною вхідної напруги, за результатами експериментальних вимірів за нормальних лабораторних умов, похибка перетворення не перевищила 0,3 %.
Посилання
D.O. Pivtorak, O.M. Pavlovsky, I.M. Platov, “Information Signal Converter in Registance for Automatic Control System”, Bulletin of Vinnytsia Polytechnic Institute, №6 (159), p. 9-13. 2021 (In Ukrainian).
D.O. Pivtorak, O.M. Pavlovsky, S.O. Tsybulnyk, “Experimental Studies of Information Signal-to-Resistance Converter for Automatic Control System”, Bulletin of Kyiv Polytechnic Institute Series Instrument Making, №63 (1), p.58-63. 2022 (In Ukrainian).
O.M. Pavlovsky, D.O. Pivtorak, I.M. Platov, “Potentiometric Sensor of Automatic Control System”, MPK G05B 19/07 (2006.1), G01L 5/163 (2020.01), Ukraine Pat. 148640, published September 1, 2021 (In Ukrainian).
P. Horowitz, W. Hill, The Art of Electronics, Cambridge: Cambridge University Press, 1980.
Medianyi L.P. Analog Circuitry, Kyiv: Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, 2017 (In Ukrainian).
Tietze U., Schenk Ch. Halbleiter Schaltungstechnik, Achte überarbeitete Auflage, Berlin: Springer, 2002.
Piddubnyi V.O., Tovkach I.O. Element base of radio-electronic equipment: Part 3. Multi-transition structures, Kyiv: Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, 2021 (In Ukrainian).
LM224N - Electronic Components Datasheet Search. Available: https://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/17877/PHILIPS/LM224N.html
LTD. GL55 Series Photoresistor – datasheet (Technical report). Senba Optical and Electronic Co., [Online]. Available: https://blackchip.com.ua/image/catalog/pdf/fotoresustor/GL55.pdf.
D.L. Lavrenova, V.M. Khlistov. Fundamentals of metrology and electrical measurements: textbook, Kyiv: NTUU “KPI”, 2016 (In Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 CC BY 4.0
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.