ТРИКОМПОНЕНТНІ ЛІНЗОВІ ЗУМ-АФОКАЛЬНІ СИСТЕМИ ЗУМ-ТРАНСФОКАТОРІВ НИТЯНИХ ДАЛЕКОМІРІВ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.65(1).2023.283233Ключові слова:
зум-трансфокатор, зум-афокальна система, трикомпонентна зум-афокальна системаАнотація
Проблематика роботи: Синтез зум-трансфокаторів, у складі яких використовується зум-афокальні системи разом із фікс-об’єктивами; створення методу параметричного синтезу трикомпонентної зум-афокальної системи зум-трансфокатора на основі вимог до потрібного діапазону зміни кутового збільшення, допустимого зрізання периферійних пучків променів, поля зору системи та зовнішнього розташування апертурної діафрагми.
Мета дослідження. Розробка придатного до комп’ютерної автоматизації методу синтезу трикомпонентної зум-афокальної системи.
Методика реалізації. Використовується теорія оптичних систем, складених з тонких компонентів. На базі вказаної теорії складається система рівнянь, у якій відстані між компонентами є невідомими. Для забезпечення технологічності перший і третій компоненти системи є ідентичними. За допомогою формул кутів і висот нульових променів, з урахуванням вимог до допустимого він’єтування пучків та кутів поля зору трансфокатора, розраховуються потрібні світлові діаметри компонентів.
Результати дослідження. Отримані формули габаритного розрахунку зум-афокальної системи дозволяють враховувати вимоги до поздовжніх та поперечних габаритів системи, положення апертурної діафрагми, визначати фокусні відстані компонентів та їх взаємне розташування залежно від кутового збільшення на всьому діапазоні його зміни. Встановлено, що трикомпонентна система з ідентичними першим та другим компонентами має змінну осьову довжину, яка є максимальною при кутовому збільшенні.
Висновки. Створений метод параметричного синтезу трикомпонентної зум-афокальної системи для зум-трансфокатора, в якому апертурною діафрагмою слугує апертурна діафрагма фікс-об’єктиву, дозволяє автоматизувати габаритний розрахунок системи і визначити закони лінійного переміщення її компонентів вздовж оптичної осі.
Посилання
Lazarenko K.S., Chyzh I.H. Principles of operation and modern means of optically far metronirodiya, International Scientific and Technical Journal "Measuring and Computing Techniques in Technological Processes", Vol. 4, pp. 18-32, 2022. (In Ukrainian)
Allen Mann , "Infrared Optics and Zoom Lenses", SPIE Publications, 2009, рр. 164.
Nguyen Van Luyen,"Automation design telescopic system ", Optical journal, no.12, pp. 22-25, 2013.
Antonin Miks and Jiri Novak," Paraxial analysis of four-component zoom lens with fixed distance between focal points ", Applied Optics , vol. 51, no. 21, pp. 5231-5235, 2012.
David G. Norrie ,"Refractingafocal systems in thermal imagers", OPTICAL ENGINEERING , vol. 25 , no. 2 ,1986.
Mau-Shiun, Yeh Shin-Gwo, Shiue Mao-Hong Lu, "First-order analysis of a three-lens afocal zoom System", Optical engineering, vol.36, no.4, pp.1249–1258, 1997.
Jinkai Zhang et al.," Paraxial analysis of double-sided telecentric zoom lenses with three components ", Applied Optics , vol. 53, no. 22 , pp. 4957-4967, 2014.
Artur Hoegele, "Afocal Zoom Lenses and their Applications". Available at: https://www.researchgate.net/publication/258720089
I. H. Chyzh, Theory of optical systems: a textbook, Kyiv: Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute, Polytechnic Publishing House, 426 p., 2022. (In Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 CC BY 4.0
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.