ДОСЛІДЖЕННЯ ВЕЛИЧИНИ НЕВИЗНАЧЕННОСТІ ВИМІРЮВАННЯ ТЕМПЕРАТУРИ ТЕПЛОНОСІЯ У ТРУБОПРОВОДАХ НАКЛАДНИМИ ПЕРЕТВОРЮВАЧАМИ ТЕМПЕРАТУРИ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.62(2).2021.249199Ключові слова:
теплоносій, температура, вимірювальні перетворювачі температури, накладні вимірювальні перетворювачі, невизначеність, метрологічні характеристикиАнотація
Під час здійснення технологічних і виробничих процесів та контролю за режимами їх протікання виникають завдання визначення температури різних середовищ, що транспортуються трубопроводами, без врізування в них вимірювальних перетворювачів температури (ПТ), тобто із застосуванням накладних ПТ (НПТ). Такий спосіб дозволяє вимірювати механічні величини в ході технологічних процесів не порушуючи конструкції і не здійснюючи вплив на фізико-хімічні властивості вимірюваного середовища.
За допомогою НПТ можна реєструвати теплові втрати на ділянках теплотрас, ступінь забруднення внутрішніх стінок трубопроводів, контролювати справність каналів виміру температури теплоносія в теплолічильниках тощо.
У статті автори навели результати досліджень величини невизначеності вимірювання температури теплоносія у трубопроводах в системах теплопостачання за різних режимів його плину. В першу чергу оцінювалась величина невизначеності результатів вимірювань, яка визначалась за результатами дослідження розрахункової моделі та натурних випробувань на діючих системах централізованого теплопостачання.
Зроблено акцент на оцінюванні різниці реєстрації температури в середині трубопроводу, визначеної врізними перетворювачами, і температури, визначеної накладними вимірювальними перетворювачами температури, з врахуванням градієнта температури по перерізу трубопроводу і якісних показників його теплоізоляції.
Визначено, що: температура, виміряна перетворювачами температури на поверхні трубопроводу в різних точках його периметру, при правильній їх установці та достатній термоізоляції не залежить від місця їх розташування; середня температура на поверхні трубопроводу, виміряна за допомогою розробленої методики установки ПТ, незначно відрізняється (ΔТ ≈-0,3⁰С ) від середньої температури теплоносія в середині потоку; перетворювачі температури мають високу відтворюваність вимірювань і малу відмінність у показаннях між каналами при паралельних вимірах (» 0,03⁰С).
Обґрунтовано, що високі метрологічні характеристики перетворювачів температури дозволяють використовувати їх і для вирішення інших завдань: вимірювання розподілу теплових потоків у системах опалення житлових будівель для виконання гідравлічного балансування систем опалення та підвищення ефективності їх роботи; контроль забрудненості трубопроводів та теплообмінного обладнання для визначення необхідності їх промивання; визначення теплових опорів конструкцій будівель, що захищають, для оцінки їх енергоефективності; визначення коефіцієнтів корисної дії великих насосів калориметричним методом; для контролю правильності роботи каналів вимірювання температури теплолічильників та лічильників холоду; в інших галузях техніки, де потрібні вимірювання малих різниць температур з високою точністю.
Посилання
V. M. Vanko, Ye. S. Polishchuk, M. M. Dorozhovets, V. O. Yatsuk, Yu. V. Yatsuk, Vymiriuvalni peretvoriuvachi (sensory): pidruchnyk. Red.: Ye. S. Polishchuk, V. M. Vanko. Nats. un-t «Lviv. politekhnika». Lviv, Ukraina, 2015. (In Ukrainian)
M. V. Burshtynskyi, M. V. Khai, B. M. Kharchyshyn, Davachi: navch. posib. Nats. un-t «Lviv. politekhnika». Lviv, Ukraina: TzOV «Prostir M», 2014. (In Ukrainian)
M. O. Havryliuk, Davachi system avtomatyky: Navch. posib. dlia stud. baz. napriamku «Kompiuteryz. systemy, avtomatyka i upr.». Nats. un-t «Lviv. politekhnika». Lviv, Ukraina, 2001. (In Ukrainian)
B. B. Pyrkov, Gidravlicheskoe regulirovaniye sistem otopleniya i okhlazhdeniya: Teoriya i praktika. Kiyev. Ukraina: DP «Takі spravy», 2010. (In Russian)
B. B. Pyrkov, Sovremennye teplovye punkty. Avtomatika i regulirovaniye. Kiyev. Ukraina: DP«Takі spravy», 2008. (In Russian)
V. Shaflik, Sovremennye sistemy goryachego vodosnabzheniya. Kiyev. Ukraina: DP IPTs «Takі spravy», 2010. (In Russian)
E. Krasowski, I. Nikolenko, J. Gliński, A. Dashchenko, S. Sosnowski, Hydraulics. Hydraulics machines. Lublin: Polish Academy of Sciences Branch in Lublin, 2011.
M. A. Mikheev. I. M. Mikheeva. Osnovy teploperedachi. Moskva. SSSR: Energiya, 1977. (In Russian)
B. V. Yakovlev. Yu. B. Yakovlev. Teplofikatsiya i teplovye seti. Minsk, 2003. (In Russian)
Yu. M. Konstantinov, O. O. Hizha, Tekhnichna mekhanika ridyny i hazu. Kyiv, Ukraina: Vyshcha shkola, 2002. (In Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 CC BY 4.0
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.