МОДУЛЯЦІЯ НИЗЬКОІНТЕНСИВНИХ СИГНАЛІВ В МІКРОХВИЛЬОВІЙ АПАРАТУРІ ДЛЯ ФІЗІОТЕРАПІЇ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.61(1).2021.237107Ключові слова:
міліметрова терапія, сигнали низької інтенсивності, мікрохвильові генератори, модуляція сигналуАнотація
У статті описані особливості амплітудно-частотної модуляції вихідних сигналів генераторів міліметрового діапазону для мікрохвильової терапії. Здійснено огляд появи можливих біологічних та медичних ефектів за допомогою модульованих сигналів. Використання високочутливого обладнання радіолокаційного типу дозволило вивчити здатність людини до поглинання в діапазоні мм-хвиль від зовнішнього джерела. Описано результати експериментальних досліджень авторів, це показало, що на деяких частотах реєструється підвищене поглинання потужності опромінюючого сигналу. Ці частоти називаються "резонансами поглинання". Представлено оригінальні схеми монохроматичних та шумових генераторів сигналів, розроблені авторами, та описано принцип їх роботи.
У статті показано можливість формування сигналів низької інтенсивності та забезпечення роботи діапазону генератора з використанням другої гармоніки монохроматичного сигналу та селективні властивості КВЧ-вузлів. Розкрито технічні параметри та характеристики розроблених пристроїв. Області застосування розроблених пристроїв у практичній медицині окреслені. За допомогою блоку управління генерується низькочастотний сигнал у вигляді пилкоподібної або трикутної напруги, який подається на перетворювач варактора. Під впливом сигналу модуляції змінюється ємність варактора і, отже, частота КВЧ генератора. Описано роботу комбінованої системи вимірювання випромінювання з модульованим шумоподібним вихідним спектром та відгуками пацієнта. У статті продемонстровано широкі практичні можливості використання мікропроцесорної технології для автоматизації та управління процесом вибору режиму роботи, для формування та зміни параметрів модуляції мікрохвильового сигналу.
Проведені дослідження розкривають процес взаємодії низькоінтенсивного мікрохвильового випромінювання з тілом людини і можуть бути використані в технологіях міліметрової терапії. У статті описані сервісні функції розробленого обладнання, які сприяють його більш ефективному використанню в технологіях мікрохвильової терапії
Посилання
W.R Adey, “Frequency and Power Windowing in Tissue Interactions with Weak Electromagnetic Fields”, Proc. of IEEE, vol.68, no. 1, pp. 140-147, 1980.
S. P. Sit'ko, Yu. A. Skripnik, and A. F. Yanenko, Apparaturnoe obespechenie sovremennyh tehnologii' kvantovoi' mediciny [Hardware of modern technologies of quantum medicine]. Kiev, Ukraine: FADA, Ltd., 1999. 199 p. (in Russian)
O. P. Yanenko, S. M. Peregudov, I. V. Fedotova, O. D. Golovchanska, “Equipment and technologies of low intensity millimeter therapy”, Visnyk NTUU “KPI” Seriya: Radiotekhnika. Radioaparatobuduvannya, no. 59, pp. 103-110, 2014. doi: 10.20535/RADAP.2014.59.103-110
V. Y. Stepanov, A. F. Ponomarenko, V. P. Palamarchuk, S. P. Sitko, O. P. Yanenko, Device for microwave therapy. Patent UA № 32614, МКІ А61N5/02, bul. № 3 (15.08.2000), https://base.uipv.org/searchINV/search.php?action=viewdetails&IdClaim=20461
S. P. Sitko, Yu. O. Skrypnyk, O. P. Yanenko, Method and device for resonance therapy employing the waves of millimeter range. Patent UA № 53664, МКІ А61N5/02, bul. № 2 (17.02.2003), https://base.uipv.org/searchINV/search.php?action=viewdetails&IdClaim=96
Yu. A. Skripnik, A. F. Yanenko, et al. Mikrovolnovaja radiometrija fizicheskih i biologicheskih ob`ektov [Microwave radiometry of physical and biological objects]. Zhitomir, Ukraine: Volyn' Publishing, 2003. (in Russian)
O. Yanenko, “Low-intensive microwave signals in biology and medicine”, Journal of Human Physiology, vol. 1, no. 1, pp. 29-41, 2019. Doi: 10.30564/jhp.v1i1.1453
Yu. A. Skrypnyk, A. F. Yanenko, “Razvitiye predstavleniy ob izluchayushchey i pogloshchayushchey sposobnosti bioobyektov v diapazone sverkhvysokikh chastot [Development of ideas about the emitting and absorbing capacity of biological objects in the ultrahigh frequency range]”, Measuring and computing devices in technological processes, no. 2, pp. 135-138, 1999. (in Russian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 CC BY 4.0
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.