ЗНАХОДЖЕННЯ КОЕФФІЦІЄНТА ТЕМПЕРАТУРОПРОВІДНОСТІ З РОЗВ'ЯЗКУ ПРЯМОЇ ЗАДАЧІ ТЕПЛОПРОВІДНОСТІ ДЛЯ НАПІВОБМЕЖЕНОГО ТІЛА
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.58(2).2019.189485Ключові слова:
коефіцієнт температуропровідності, регулярний режим третього роду, гармонійний нагрів, напівобмежене тверде тілоАнотація
У статті приведені методики і формули для розрахунку коефіцієнта температуропровідності твердих тіл з використанням відомих розв’язань прямих задач теплопровідності. Для розв’язання обернених задач теплопровідності застосовуються досить складні методи, включаючи і гіперболічні функції, і кінцево-різницеві методи. За певних умов проведення експериментів завдання спрощується при регулярних теплових режимах 1, 2 або 3 роду. При цьому остаточні формули спрощуються до алгебраїчних рівнянь. Можливі і інші підходи для спрощення оберненого завдання теплопровідності, в яких рішення зводиться до алгебраїчних формул. Ці методи засновані на аналізі реперних точок, нулів функції розподілу температури, точок перегину цієї функції і її першої і другої похідних. У цій роботі приведені формули для розрахунку температурного поля, виходячи з рішення прямої задачі для напівобмеженого стрижня. Регулярним тепловим режимом третього роду називається режим, при якому гармонійне нагрівання є сталим (що повторюється) у часі. При сталому гармонійному режимі відомий закон коливання температури всіх точок тіла в часі. У роботі викладено три методики, за яких рішення може бути приведене до простих алгебраїчних формул при використанні особливих точок на термограмах нагрівання зразків. З цих рішень алгебраїчним шляхом можна знайти досить прості співвідношення для обернених задач – знаходження теплофізичних характеристик твердого тіла. Приведені розрахункові формули для визначення коефіцієнта температуропровідності трьома способами: через амплітуду температурної хвилі, період коливання і відносний коефіцієнт теплообміну; через зсув фази температурної хвилі; через довжину хвилі. Аналіз відомих методів, способів і методик показує, що експериментальні методи орієнтовані на технічну реалізацію і виходять з можливостей доступного устаткування і приладів. Існуючі експериментальні методики виходять з конкретних конструкцій вимірювальних установок. В той же час відомі добре вивчені методи вирішення типових задач теплопровідності, викладені у фундаментальних роботах. Теоретичні методи виходять з аксіом, рівнянь і теоретичних постулатів і вирішують обернені задачі теплопровідності. У цій роботі вибрані розв'язки прямих задач з монографії Ликова О. В. «Теорія теплопровідності», як такі, розв’язки які добре теоретично обґрунтовані і мають авторитет у фахівців. Краєві умови для завдання наступні: даний напівобмежений тонкий стрижень, бічна поверхня якого має теплову ізоляцію. В початковий момент часу діє гармонійне джерело теплоти в перетині стрижня на деякій відстані від його кінця. Між кінцем стрижня і довкіллям відбувається теплообмін за законом Ньютона. Початкова (відносна) температура стрижня приймається рівною нулю. Теплообмін між вільним торцем стрижня і довкілля відбувається за законом Ньютона.
Посилання
Kondratev G.M. Regulyarnyiy teplovoy rejim. Moscow, USSR: Gos. izd. teh.-teoretich. literaturyi, 1954. (In Russian)
A.V. LyikovTeoriya teploprovodnosti. Moscow, USSR: Izd-vo «Vyisshaya shkola», 1967. (In Russian)
Kondratev G.M., Dulnev G.N., Platunov E.S., YAryishev N.A. Prikladnaya fizika. Teploobmen v priborostroenii, Pb.: SPbGU ITMO, 2003. (Vyidayuschiesya uchenyie ITMO). (In Russian)
Pat. RF № 2 478 939 C1. MPK G01N 25/18. Sposob izmereniya koeffitsienta temperaturoprovodnosti teploizolyatsionnyih materialov metodom regulyarnogo teplovogo rejima tretego roda, S.V. Ponomarev, D.A. Divina, G.V. SHishkina.: zayavitel Federalnoe gosudarstvennoe byudjetnoe obrazovatelnoe uchrejdenie vyisshego professionalnogo
obrazovaniya ‟Tambovskiy gosudarstvennyiy tehnicheskiy universitet‟ (FGBOU VPO TGTU) (RU). − 2011141156/28: − zayavl. 10.10.2011: opubl. 10.04.2013. Byul. № 10. (In Russian)
D. A. Lyubimova, S. V. Ponomarev, A. G. Divin. Izmerenie teplofizicheskih svoystv teploizolyatsionnyih materialov metodom regulyarnogo rejima tretego roda. Rekomendovano Nauchno-tehnicheskim sovetom universiteta v kachestve monografii pod nauch. red. S. V. Ponomareva. Tambov: FGBOU VPO «TGTU», 2014. (In Russian)
V.E. Zinovev V.I Bocharov., P.P. Mulyukov i dr., "Pribor dlya avtomatizirovannyih izmereniy teplofizicheskih harakteristik gornyih porod v usloviyah, blizkih k estestvennyim", Izmeritelnaya tehnika, №1, pp. 62−63, 1985. (In Russian)
S.V. Ponomarev, S.V.Mischenko, A.G.Divin, V.A.Vertogradskiy, A.A.Churikov. Teoreticheskie i prakticheskie osnovyi teplofizicheskih izmereniy: pod red. S.V.Ponomareva. Moscow, RF: FIZMATLIT, 2008. 408 p. (In Russian)
Shevchenko A.I., "Izmerenie koefficienta temperaturoprovodnosti metallov", Zavodskaya laboratoriya. Diagnostika materialov, № 7, vol 81, pp.62−63, 2015. (In Russian)
Shevchenko A.I., "Metod viznachennya temperaturoprovіdnostі na osnovі analogії funkcії rozpovsyudzhennya temperaturi ta formul teorії jmovіrnostі", Ukraїns'kij metrologіchnij zhurnal, № 1, pp. 37−40. 2019. (In Ukrainian)
Kruglov A.B., Kruglov V. B., Tenishev A.A., "Izmerenie temperaturoprovodnosti materialov yadernoj energetiki metodom impul'snogo nagreva", Teplofizika vysokih temperatur, v.48, № 1, pp. 145−1482010. (In Russian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.