КОРЕКЦІЯ ВИХІДНОГО СИГНАЛУ ПІРОМЕТРА СПЕКТРАЛЬНОГО СПІВВІДНОШЕННЯ ПРИ ВИЗНАЧЕННІ СТАНУ КОНТАКТНОГО ДРОТУ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.58(2).2019.189240Ключові слова:
знос контактного дроту залізничного транспорту, пірометр спектрального співвідношення, випромінююча здатність матеріалівАнотація
Вступ. У статті розглянуто один з методів визначення стадії зносу контактного дроту залізничного транспорту, побудований на використанні пірометра спектрального співвідношення. На практиці дослідження повинні проводитися безконтактним методом, оскільки дріт знаходиться під високою напругою, і це є небезпечним для операторів, які беруть участь в дослідженні.
Матеріали дослідження. Можливість використання пірометра обумовлена тим, що в місцях зносу зменшується поперечний переріз дроту, і він перегрівається, тим самим виходячи з ладу. Знаючи допустимі температури перегріву, можна прийняти рішення про необхідність заміни зношеної ділянки для попередження аварійної ситуації. Результати вимірювання пірометром не залежать від відстані до об’єкта, на якій проводиться дослідження, його форми, стану атмосфери. Це важливі фактори, оскільки під час вимірювання вони можуть змінюватися. Однак дослідження показали, що результати вимірювання потребують корекції вихідного сигналу внаслідок залежності випромінюючої здатності матеріалу дроту від його температури і спектрального діапазону, в якому проводяться вимірювання. Значення коефіцієнта теплового випромінювання для матеріалу, з якого виготовляють контактний дріт, зменшується при збільшенні довжини хвилі випромінювання і збільшується при підвищенні температури об’єкта.
Результати. Проведені дослідження дозволили отримати аналітичні моделі визначення коефіцієнту спектрального співвідношення при визначенні температури перегріву контактного дроту залізничного транспорту. Важливим фактором для обчислення цього коефіцієнта є залежність випромінюючої здатності матеріалу контактного дроту від температури і спектрального діапазону. Математичне моделювання надало можливість визначити значення коригувального коефіцієнта для визначення дійсної температури контактного дроту пірометром спектрального співвідношення залежно від матеріалу і спектральних діапазонів вимірювання.
Посилання
Pilipovich V.A., Esman A.K., Kuleshov V.K., "Ustrojstvo izmereniya diametra dvizhushhikhsya ob`ektov", Pribory i sistemy upravleniya,№3,1990 (In Russian)
Svendrovskij A.R., "Raschet diametra v beskontaktnykh dvukhkoordinatnykh izmeritelyakh" in Nauchno-tekhnicheskie problemy priborostroeniya i mashinostroeniya: sbornik trudov konferenczii, p.31, 2005. (In Russian)
Fyodorov E.M., Gol`dshtejn A.E., Svendrovskij A.R., Red`ko V.V., "Izmeritel` diametra i eksczentrichnosti elektricheskogo kabelya na osnove induktivnoopticheskogo metoda", Izvestiya Tomskogo politekhnicheskogo universiteta, v. 316, № 2, 2010. (In Russian)
Voronin A.V., Sirotinin V.I., Shevyakov S.M., Fedorov Yu.I., "Lazernaya bystrodejstvuyushhaya sistema diagnostiki kontaktnogo provoda «Iznos»", NAUKA I TRANSPORT, 3, 2012. (In Russian)
Pat. na korysnu model` № 129646 Ukrayiny. MPK (2018.01) G01B 11/00; G01B 11/16. Prystrij dlya kontrolyu znosu kontaktnogo drotu zaliznychnogo transportu, O.K. Kucherenko, D. O. Vyshnevs`kyj. Byul. №21 vid 12.11.2018. (In Ukrainian)
Frunze A., "Vliyanie metodicheskikh pogreshnostej pirometrov na vybor pribora", Fotonika, №3, pp.46-51, 2012. (In Russian)
Kucherenko O.K., Tomashevska A.E., "Zastosuvannya pirometra spektralnogo spivvidnoshennya dlya kontrolyu znosu kontaktnogo drotu zaliznychnoyi merezhi", Visnyk KhNU, №1, pp.244, 2019. (In Ukrainian)
Frunze A., "Pirometry spektral`nogo otnosheniya: preimushhestva, nedostatki i puti ikh ustraneniya", Fotonika, №4, 2009. (In Russian)
Kriksunov L.Z. Spravochnik po osnovam infrakrasnoj tekhniki. Moscow, USSR: Sov. Radio, 1978. (In Russian)
Telmo Echániz Ariceta "Infrared spectral emissivity studies on metals and materials for solar thermal applications", University of the Basque Country, 2016.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.