ВДОСКОНАЛЕННЯ ЖОРСТКИХ МЕДИЧНИХ ЕНДОСКОПІВ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.57(1).2019.172027Ключові слова:
жорсткий ендоскоп, стрижневі лінзи, гнучкість ендоскопаАнотація
Постановка проблеми Ендоскопи з жорсткою релейної оптичною системою мають ряд переваг перед гнучкими ендоскопами і тому широко застосовуються в медицині. Проблемою залишається схильність цих ендоскопів до руйнування тієї частини оптичної системи, яка зібрана з жорстких стрижневих скляних лінз. Причиною руйнувань можуть бути невеликі (до одного градуса) вигини металевого тубуса в процесі використання ендоскопа. Поломка оптичної частини ендоскопа під час хірургічної операції може мати серйозні негативні наслідки для пацієнта. Метою роботи є удосконалення оптичної релейної частини жорсткого ендоскопа, спрямоване на істотне зменшення її руйнувань через вигини тубуса. Результати. Для усунення руйнувань релейну частину оптичної системи пропонується збирати з коротких стрижневих лінз зі сферичними торцями, які дозволяють забезпечити гнучке шарнірне зчленування зазначених лінз. У зазорах між сферичними торцями лінз пропонується розміщувати спеціальну термостійку імерсію, яка забезпечує проходження світла з однієї лінзи в іншу практично без втрат світлового потоку. Показано, що запропоноване удосконалення дозволяє згинати тубус на кут до 10 градусів без поломок стрижневих лінз, що є безпрецедентним для жорстких ендоскопів. Підтверджено, що введення в оптичну систему додаткового абераційного компенсатора з двох лінз менісків, розташованих між однією парою сусідніх стрижневих лінз, забезпечує високу якість зображення по всьому полю зору, що перевершує якість зображення у прототипу. При цьому зберігається практично незмінним розподіл відносної освітленості в площині зображення, сформованого вдосконаленою оптичною системою. Висновки. Забезпечення більшої гнучкості жорсткого ендоскопа збільшує його конкурентну спроможність. Подальше вдосконалення оптичної системи жорстких ендоскопів сформує умови для впровадження нових малоінвазивних хірургічних методик, які спростять, здешевлять і зроблять мінімально травматичними ендохірургічні процедури.
Посилання
. V. S. Savelev, G. I. Lukomskogo, V. M. Buyanov, Rukovodstvo po klinicheskoy endoskopii 1985. pp 517. [in Russian]
Rongguang Liang, “Optical Design for Biomedi-cal Imaging”, Endoscope Optics, № 10, рр. 379, 2010.
T.N. Khatsevich, I.O. Mikhaylov, Endoskopy. Novosibirsk, Rossiya: SGGA, 2002. [in Russian]
. GOST R ISO 17665-1-2016 Sterilizatsiya meditsinskoy produktsii. Vlazhnoe teplo. Chast 1. [electronic resource] Trebovaniya k razrabotke, validatsii i tekuschemu kontrolyu protsessa sterilizatsii meditsinskih izdeliy – access mode: http://docs.cntd.ru/document/1200133302 [in Russian]
. Karl Storz Endoskope, REPROCESSING INSTRUCTION 27005BA, HOPKINS® / Validated sterilization – М.: 2006.
. Petrov Sergey Viktorovich, 1999 [electronic resource]. Sterilizatsiya Hirurgicheskih Instrumentov – access mode: http://www.med24info.com/books/obschaya-hirurgiya/sterilizaciya-hirurgicheskih-instrumentov-1477.html [in Russian]
Pat. 2017 01036 Tasarım 554 sayılı Endustrial Tasarımların Korunması hakkında 12 madde gereğince “endoskop cihazı – 1”. 5 yıl süre ile korunmaktadır. Unvan: Server Tıbbi Cihazlar San. Tic. Ltd. Şti. Tasarımcı Amır Imıev, Bulten No: 266. Türk Patent Enstitüsü Tasarımlar Daire Başkanlığı 15.02.2017.
Pat. 2017 12682 Türk Patent ve Marka Kurumu Server Tıbbi Cihazlar San. Ve Tic. Ltd. Şti. “Qamara” Etması 14, 43. Org. San. Böl. Giyim San. Kop. 3 Ada B Blok Kat: 5 No: 518. İkitelli Başakşehir İstanbul. Türk Patent Enstitüsü 17.08.2017.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.