ДОСЛІДЖЕННЯ ПОХИБОК ВИЗНАЧЕННЯ ХАРАКТЕРИСТИК ЦИКЛІЧНИХ ВИМІРЮВАЛЬНИХ СИГНАЛІВ ЗА ЇХ НЕРЕГУЛЯРНОЇ ДИСКРЕТИЗАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.57(1).2019.172022Ключові слова:
нерегулярна дискретизація, амплітудна характеристика, фазова характеристика, комп’ютеризована система, вихрострумовий контроль.Анотація
Розглянуто вплив нерегулярності дискретизації інформаційних циклічних сигналів у комп’теризованих системах вимірювального контролю на прикладі роботизованої системи вихрострумового неруйнівного контролю.
Встановлено, що у випадку формування тактових сигналів АЦП безпосередньо у процесорному блоці має місце нерегулярна дискретизація інформаційних сигналів. Варіація періоду дискретизації виникає через оброблення переривань у комп’ютеризованій системі та асинхронність тактової частоти внутрішньої системної шини та частоти дискретизації сигналу. Нерегулярна дискретизація циклічних інформаційних сигналів спричиняє появу додаткової похибки вимірювання їх характеристик. У контрольно-вимірювальних системах ця похибка може привести до зменшення вірогідності контролю.
В статті проаналізовані реальні сигнали роботизованої системи вихрострумового неруйнівного контролю, отримано розподіл інтервалів дискретизації сигналів для комп’ютеризованого вихрострумового дефектоскопу, виконано оцінювання середньоквадратичного значення похибки визначення амплітудної та фазової характеристик тестового сигналу гармонічної форми заданого на нерегулярній часовій ґратці, отримано графіки залежностей середньоквадратичної похибки визначення амплітудної і фазової характеристик сигналів з гармонічним сигналом-носієм за їх нерегулярної дискретизації.
Експериментально підтверджено, що в комп’ютеризованій системі вихрострумового контролю невисокої точності, з метою мінімізації апаратурних витрат, допустимо використовувати нерегулярну дискретизацію інформаційних сигналів, яка має місце за формування тактових сигналів у процесорному блоці системи. В прецизійних системах з підвищеним рівнем вірогідності контролю слід надавати перевагу варіанту побудови системи з окремим блоком збирання даних з регулярною дискретизацією сигналів, який забезпечує накопичення певного масиву даних в автономному режимі та його передавання у комп’ютерну систему для опрацювання і візуалізації результатів контролю.
Посилання
M. Dorozhovecz`, V. Motalo, B. Stadny`k, Osnovy` metrologiyi ta vy`miryuval`noyi texniky`: Pidruchny`k: U 2 t. Lviv: vy`d-vo Nacional`nogo universy`tetu «L`vivs`ka politexnika», 2005, T.1. Osnovy` metrologiyi.(in Ukrainian)
P. P. Ornatsky`j, Teoreticheskie osnovy informacionno-izmeritel'noj tekhniki. Kyiv, Ukraine: Vysshaya shkola, 1983. (in Russian)
V. P. Babak, S. V. Babak, V. S. Yeremenko, Teorety`chni osnovy` informacijnovy`miryuval`ny`x sy`stem: Pidruchny`k. Kyiv, Un-t novitnix texnologij; NAU, 2017. (in Ukrainian)
V. V. Doly`nenko, Э. V. Shapovalov, T. G. Skuba, Roboty`zovana sy`stema nerujnivnogo vy`xrostrumovogo kontrolyu vy`robiv zi skladnoyu geometriyeyu. Avtomaticheskaya svarka, № 5-6 (764), p. 60-67, 2017. (in Ukrainian)
G. V. Gorelov, Neregulyarnaya diskretizaciya signalov. Moscow: Radio i svyaz', 1982. (in Russian)
Dzh. Bendat, A. Pirsol, Prikladnoj analiz sluchajnyh dannyh. Per. s angl. Moscow: Mir, 1989. (in Russian)
Yu. V. Kucz, L. M. Shherbak. Staty`sty`chna fazometriya. Ternopil`: Vy`d-vo Ternopil. texnichnogo un-tu imeni Ivana Pulyuya, 2009. (in Ukrainian)
Yu. V. Kuc, Yu. Yu. Lysenko, “Primenenie preobrazovaniya Gil'berta dlya analiza signalov vihretokovoj defektoskopii”, Nauchni izvestiya na NTSM (Bolgariya), № 121, p. 22-24, 2011. (in Russian)
V. S. Yeremenko, Yu. V. Kucz, V. M. Mokijchuk, Staty`sty`chny`j analiz dany`x vy`miryuvan`: navch. posib. Kyiv: NAU, 2015. (in Ukrainian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.