АНАЛІТИЧНИЙ РОЗРАХУНОК ГЛАДКОСТІ СПОЛУЧЕННЯ ПОВЕРХОНЬ І ТРАЄКТОРІЙ ФОРМОУТВОРЕННЯ ДЛЯ ЇХ ОБРОБКИ НА ВЕРСТАТАХ З ЧПК
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.56(2).2018.152453Ключові слова:
умови гладкості сполученні гвинтових і радіусних поверхонь, кінематичне отримання поверхоньАнотація
Метою даної роботи є підвищення експлуатаційних якостей кулачкових механізмів. Для досягнення зазначеної мети було поставлено і вирішено завдання визначення умови гладкого сполучення гвинтових і радіусних поверхонь обкатки кулачка, як основи побудови моделі для генерації програми ЧПК верстатів. У даній роботі досліджена обробка лінійчатих поверхонь, що не розгортаються, геометричні властивості яких ще недостатньо вивчені. Тому інструменти гладкості графічних пакетів не завжди задовольняють конструкторсько-технологічним умовам деталі з точки зору дотику по всьому периметру області сполучення поверхонь. Крім цього неясно, в якому місці з найкращою гладкістю можна стикувати поверхні, і, як це відіб'ється на законі руху вихідної ланки механізму і його динамічних характеристиках, що залежать від монотонності першої і другої похідних. У даній роботі сполучення поверхонь отримано на основі законів математичного поняття гладкості із зазначенням координат їх загальної твірної, по якій ця властивість буде досягнута. Отримані умови гладкого сполучення гвинтової і радіусної поверхонь, а також запропонована схема їх розрахунку, котра може бути покладена в основу інженерного конструювання складних технічних лінійчатих поверхонь, ділянки яких пов'язані за умовами гладкості, тобто мають в епюрах кривизни тангенціальний перехід між поверхнями різного виду. Розглянуто метод кінематичного отримання гвинтових і радіусних поверхонь та їх обробки за рахунок функціонального співвідношення осьових подач верстата із ЧПК, що розраховані параметричними модулями. Інструментом розвитку цього методу і його перспективністю є нові функціонали регулювання осьових подач сучасних систем ЧПК. Надану схему розрахунку гладкості можна застосувати для широкого спектра поверхонь другого порядку і за результатами обчислень побудувати програму обробки деталей на верстатах з ЧПК. Економічна ефективність конструкторських рішень гладкого сполучення знайшла своє підтвердження при виготовленні копірних механізмів, збільшивши їх надійність і довговічність.Посилання
S. M. Krinotapko, V. N. Ikanon, Entsiklopediya analiticheskih poverhnostey. Moscow, Russia: Knizhnyiy dom «LIBROKOM». 2010. (in Russian)
I. A. Druzhinskiy, Slozhnyie poverhnosti: matematicheskoe opisanie i tehnologicheskoe obespechenie: sprav. Leningrad, USSR: Mashinostroenie, 1985. (in Russian)
A. I. Leschenko, “Tochnost obrabotki slozhno-profilnyih poverhnostey parallelnogo perenosa v zavisimosti ot gaussovoy kriviznyi ee razlichnyih uchastkov”, Visnik SevNTU: Zb. nauk. prats. SerIya «Mashinopriladobuduvannya ta transport», Vyp. 129, pp. 126-132, 2012. (in Russian)
Yu. A. Afanasev, Yu. I. Podgornyiy, I. N. Maklakov, “Sintez zakonov dvizheniya vedomyih zvenev kulachkovyih mehanizmov s uchetom dinamicheskih harakteristik”, na Tretiy Sib. kongress po prikladnoy i industrialnoy matematike (INPRIM-98), Novosibirsk, 1998, Ch. 3, p. 27. (in Russian)
V. S. Lyukshin, Teoriya vintovyih poverhnostey v proektirovanii rezhuschih instrumentov. Moscow, USSR: Mashinostroenie, 1968. (in Russian)
D. V. Kurennoy, A. S. Partin, “Algoritm gladkogo sopryazheniya poverhnostey”, Programmnyie produktyi i sistemyi, № 3, pp. 62-64, 2009. (in Russian)
B. P. Demidovich, I. A. Maron, Osnovyi vyichislitelnoy matematiki. Moscow, USSR: Nauka, 1970. (in Russian)
A. A. Alyamovskiy, Inzhenernyie raschetyi v SolidWorks Simulation. Moscow, Russia: DMK Press, 2015. (in Russian)
A. I. Kochergin i T. V. Vasilenko, Proektirovanie privoda podachi stanka s ChPU: ucheb.-metod. posobie po kursovomu proektirovaniyu dlya stud. spetsialnosti 1-360103 "Tehnologicheskoe oborudovanie mashinostroitelnogo proizvodstva". Minsk, Respublika Belarus: BNTU, 2014. (in Russian)
Siemens Sinumerik 840D. Sistema ChPU. Rukovodstvo, harakteristiki, opisanie, instruktsiya. [Elektronnyiy resurs]. Izdanie 09.01.2002 OOO SIEMENS Automation and Drives Motion. Dostupno:
http://epcm.ucoz.ru/programs/rukovodstvooperatora.pdf (in Russian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.