СИСТЕМА КЕРУВАННЯ П’ЄЗОЕЛЕКТРИЧНИМ ДВИГУНОМ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.55(1).2018.135857Ключові слова:
п’єзоелектричний двигун, лінійний двигун, обертальний двигун, п’єзоелемент, п’єзоелектричні резонансні характеристики, швидкість, струм, система керуванняАнотація
Перспектива використання п’єзоелектричних двигунів в мікро- та нано- системах, які використовуються в виробництві інтегральних мікросхем, в генній інженерії для маніпуляцій всередині окремих живих клітин, тощо, робить актуальною проблему їх постійного вдосконалення.
Останнім часом значна увага також приділяється використанню п’єзоелектричних двигунів в якості приводів мікроверстатів для виготовлення мікродеталей, різальних інструментів на основі окремих кристалів алмазів, різки, сверління і шліфування рубінових каменів для механічних або електромеханічних пристроїв.
При цьому, виникає необхідність постійного вдосконалення систем керування п’єзоелектричними двигунами для забезпечення стабільності в усіх можливих режимах роботи.
В роботі розглянуто можливість підвищення точності керування п’єзоелектричним двигуном, а саме за струмом і швидкістю з урахуванням специфіки частотної характеристики п’єзодвигуна з прямокутним резонатором.
Запропоновано системи керування (за струмом та швидкістю) п’єзоелектричним двигуном з прямокутним резонатором з врахуванням специфіки частотної характеристики п’єзоелемента та двигуна.
Розроблено та апробовано на серійних п’єзоелектричних двигунах систему стабілізації за струмом та швидкістю.
Підтверджена точність керування на серійних двигунах (LPM-2M, LPM-5, PM-1124) за струмом 1…2%, за швидкістю 2…5% зі значним розширенням діапазону керування у сторону мікро-, та нано- швидкостей.
Запропоновані систем керування п’єзоелектричними двигунами з прямокутним резонатором, що підвищують точність мікроманіпуляційних систем та прецизійних приладів до десятків нанометрів та розширюють температурно-експлуатаційний діапазон від -50°С до +80°С за рахунок компенсації температурного зсуву резонансної частоти двигуна, а також забезпечують стабільність постійної швидкості при робочих значеннях моменту і сили, та стабільну роботу в імпульсному режимі керування.
Посилання
Petrenko S. F. Pʹezoélektrycheskyy dvyhatelʹ v pryborostroenyy. Kyiv: Korniychuk, 2002. 96 p. (in Russian)
A. H. Novakovskyy, V. S. Antonyuk, S. F. Petrenko, "Prymenenyya pʹezoélektrycheskykh aktuatorov v mykromanypulyatorakh", Visnyk Cherkasʹkoho derzhavnoho tekhnolohichnoho universytetu: Seriya tekhnichnykh nauk., Is. 4, pp. 5 – 10, 2017. (in Russian)
V. S. Antonyuk, A. V. Byelova, S. F. Petrenko, "Pidvyshchennya tochnosti pozytsiyuvannya liniynykh napravlyayuchykh mikromanipulyatsiynykh system z pʺyezoelektrychnym dvyhunom", Vysoki tekhnolohiyi v mashynobuduvanni: Zbirnyk naukovykh pratsʹ, is. 2 (17), pp. 12 – 20, 2008. (in Ukrainian)
Lavrynenko V. V. Pryntsypy postroenyya pʹezoélektrycheskykh motorov. Osnovy teoryy y realyzatsyya. Lambert, 2015. 227 p. (in Russian)
Pʺyezoelektrychnyy henerator mekhanichnykh kolyvanʹ i pʺyezoelektrychnyy dvyhun na yoho osnovi (varianty): pat. 84065 Ukrayina. MPK H02N 2/00, H02N 2/10. Publ. 10.09.2008 r., byul. № 17. (in Ukrainian)
K. S. Kozʹko, S. F. Petrenko, E. N. Bezvesylʹnaya, "Raschet kolʹtsevoho rezonatora pʹezoélektrycheskoho dvyhatelya y eho modelyrovanye v prohrammnom produkte ANSYS", Élektron. modelyrovanye, 34, № 3, pp. 105 – 113, 2012. (in Russian)
Horbatyuk O. O., Petrenko S. F., "Doslidzhennya resursnykh kharakterystyk pʺyezoelektrychnoho dvyhuna", Visnyk NTUU «KPI». Seriya pryladobuduvannya, is. 44, pp. 105 – 111, 2012. (in Ukrainian)
A. V. Omelyan, S. F. Petrenko, "Prohramne zabezpechennya keruvannyam pʺyezoelektrychnoho dvyhuna", Mizhnarodna naukovo-praktychna konferentsiya studentiv, aspirantiv ta molodykh vchenykh «Pohlyad u maybutnye pryladobuduvannya»: zb. statey. Kyiv, p. 75, 2017. (in Ukrainian)
Piezo Technologies [Електронний ресурс]: Київ: Piezo Technologies, 1992 - 2018. URL: www.piezotech.com.ua (дата звернення 1.05.2018).
Digital International Technology. USA: Digital International Technology, 2017. [Електронний ресурс]: URL: www.dtimotors.com (дата звернення 1.05.2018).
Piezoelectric Quasi-Resonance Linear Motors Based on Acoustic Standing Wave With Combined Reso-nator: US Patent 8,710,719 B2. 2014.
Germany: iC-Haus, 2017. URL: www.ichaus.de (дата звернення 1.05.2018).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.