СПЕКТРАЛЬНИЙ МЕТОД АНАЛІЗУ ВАРІАБЕЛЬНОСТІ СЕРЦЕВОГО РИТМУ
DOI:
https://doi.org/10.20535/1970.55(1).2018.135838Ключові слова:
варіабельність серцевого ритму, спектральний метод, RR-інтервалАнотація
Вступ. Проблема хронічного стресу, коли є постійна підвищена напруга регуляторних систем, стосується практично всього населення, але особливо важлива для окремих професійних груп, праця яких пов'язана з впливом комплексу стресових факторів. Це, зокрема, оператори комп'ютерних систем, диспетчери, водії, а також бізнесмени та адміністративно-управлінський апарат.
Аналіз ВСР є адекватним методом оцінки рівня стресу при їхній повсякденній діяльності.
Основна частина. Аналіз спектральної щільності потужності коливань дає інформацію про розподіл потужності залежно від частоти коливань. Застосування спектрального аналізу дозволяє кількісно оцінити різні частотні складові коливань ритму серця і наочно графічно представити співвідношення різних компонентів СР, що відображають активність певних ланок регуляторного механізму.
У статті розглянута інформаційна технологія у вигляді програмного забезпечення, використовуючи яку можна обробляти результати досліджень варіабельності серцевого ритму, які отримані за допомогою спеціалізованого приладу і збережені у вигляді числового масиву даних. Програмне забезпечення написано за допомогою Matlab і досліджує масив даних за допомогою спектрального методу. Також проведено короткий аналіз результатів.
Висновки. На сучасному етапі практичного використання методу аналізу BCP в прикладної фізіології до клінічній медицині представлені вище підходи до фізіологічної та клінічної інтерпретації даних дозволяють ефективно вирішувати багато завдань діагностичного і прогностичного профілю, оцінки функціональних станів, контролю ефективності лікувально-профілактичних впливів. Можливості цієї методології далеко не вичерпані і її розвиток триває. Визначено подальші напрямки розвитку методів аналізу варіабельності серцевого ритму.
Посилання
R.M. Baevskiy, O.I. Kirillov, S.Z. Kletskin. Matematicheskiy analiz izmeneniy serdechnogo ritma pri stresse. Moscow: Nauka, 1984, 220 p. (in Russian)
R. M. Baevskiy, R. E. Motyilyanskaya, Ritm serdtsa u sportsme-nov. Moscow : Fizkultura i sport, 1986, 142 p. (in Russian)
R. M.Baevskiy, I. K. Nidekker, Spektralnyiy analiz funktsii serdechnogo avtomatizma, Statisticheskaya elektrofiziologiya. Vilnyus, 1968, 751 p. (in Russian)
Baevskiy R. M. Prognozirovanie sostoyaniy na grani normyi i patologii. Moscow: Meditsina, 1979, 295 p. (in Russian)
R.M. Baevskiy, T. M Smirnova, "Primenenie variatsionnoy pulsometrii v otsenke sutochnoy dinamiki serdechnogo ritma u bolnyih ishemicheskoy boleznyu serdtsa i funktsionalnyimi narusheniyami serdechno-sosudistoy sistemyi", Kardiologiya, 18(4), pp. 44-50, 1978. (in Russian)
Hudyakova L.A., Bagatenkova A.I., Kulahmetov D.R., "Issledovanie variabelnosti serdechnogo ritma s pomoschyu staticheskih i geometricheskih metodov", VIsnik NTUU «KPI». SerIya priladobuduvannya, is. 53(1), pp. 95-103, 2017. (in Russian)
Baevskiy R.M. Matematicheskie metody analiza serdechnogo ritma. Moscow: Nauka, 1968. (in Russian)
Zhemaytite D.I., Varonetskas G.A., Brozhaytene Yu. Y., Zhilyukas G.A. Vozmozhnost otsenki vegetativnoy regulyatsii serdechnoy deyatelnosti u bolnyih IBS s ispolzovaniem neinvazivnyih metodom issledovaniya. Kyiv: Kardiologiya, 1988 (in Russian)
Zhemaytite D.I. Kepezhenas A., Martinkenas A., Varonetskas G.A. i dr. Zavisimost harakteristik serdechnogo ritma i krovotoka ot vozrasta u zdorovyih i bolnyih zabolevaniyami serdechno-sosudistoy sistemyi. Kyiv: Fiziologiya cheloveka, 1998 (in Russian)
Hayutin V.M., Bekbosyinova M.S., Lukoshkova E.V. Tahikardiya pri glotanii i spektralnyiy analiz kolebaniy chastotyi sokrascheniy serdtsa. Moscow.: Byull. Eksperimentalnoy biologii med., 1999. (in Russian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право на публікацію залишається за авторами.
Автори можуть використовувати власні матеріали в інших публікаціях за умови посилання на збірник наукових праць "Вісник Київського політехнічного інституту. Серія ПРИЛАДОБУДУВАННЯ" як на перше місце видання та на Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» як на видавця.
Автори публікують свої статті в збірнику на умовах ліцензії Creative Commons:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи.
Видавець (КПІ ім. Ігоря Сікорського) має право за будь-якого використання цього видання зазначати своє ім'я або вимагати такого зазначення.
Редакційна колегія залишає за собою право розміщувати опубліковані в збірнику статті в різних інформаційних базах для надання відкритого доступу до матеріалів з метою популяризації наукових досліджень та підвищення цитованості авторів.